Blog

Zadzwoń do nas! 52 374 10 24

Kto ma obowiązek rozliczenia się z podatku za pracę za granicą?

 

Niemcy


Rozliczenie z podatku przed niemieckim urzędem skarbowym jest obowiązkowe gdy:

otrzymasz wezwanie do rozliczenia
otrzymujesz niemiecką emeryturę, emeryturę po zmarłym mężu lub sierocą (pełnoletnie dzieci);
uzyskujesz świadczenia w miejsce dochodów, np. zasiłki chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I), zapomogę Elterngeld, urlop macierzyński
masz III klasę podatkową
prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech – Gewerbe.
W Niemczech można rozliczać się do 4 lat wstecz.


Termin składania deklaracji.

W zależności od tego, czy ciąży na nas obowiązek rozliczenia, czy dobrowolnie występujemy o zwrot podatku, inny jest limit na złożenie dokumentów. I tak w przypadku osób, dla których oddanie oświadczenia jest obligatoryjne, termin mija 31.07. To stosunkowo nowa zmiana, jeszcze rok temu ostateczny termin mijał z końcem maja. Pozostali pracownicy mają znacznie więcej czasu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Austria

 

Podatnik, który przepracował w Austrii ponad 6 miesięcy, a jego austriackie dochody z danego roku stanowią więcej niż 90% wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym ma obowiązek rozliczenia się. W Austrii można rozliczać się do 5 lat wstecz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belgia

 

Każda osoba pracująca legalnie w Belgii ma obowiązek rozliczyć się przed belgijskim urzędem skarbowym. W Belgii można rozliczać się do 3 lat wstecz.

Zwrot podatku z Belgii
Zwrot podatku z Belgii oraz ulgi można uzyskać  gdy dochody z Belgii stanowią minimum.

 

75 % łącznego dochodu.  W trakcie rozliczenia należy zatem udokumentować wszystkie dochody z innych krajów.

 

Belgijski Urząd Skarbowy Federale Overheidsdienst Financien, w odpowiednim czasie wyda decyzję o wysokości należnego  zwrotu podatku i wyśle pieniądze na konto w Polsce lub Belgii.

 

Osoby zameldowane w Belgii muszą złożyć deklarację podatkową za rok 2020 do 30 czerwca 2021. Osoby nie mające stałego meldunku w Belgii, pracujący w tym kraju, powinni złożyć deklarację do 31 grudnia 2023. W przypadku nie złożenia deklaracji w wymaganym terminie urząd może wyznaczyć karę w wysokości od 50 do 1250 euro.

 

Aangifte In de Belasting van niet-inwoners

Aangifte In de Belasting van niet-inwoners to dokument, który otrzymuje się z belgijskiego urzędu w październiku lub listopadzie. Dokument ten trzeba podpisać i dosłać do belgijskiego urzędu, by rozliczyć podatek z Belgii. W przypadku wspólnego rozliczenia  dokument musi być podpisany przez obojga małżonków. Formularz otrzymuje się  na adres belgijski pracodawcy lub  adres miejsca czasowego zamieszkania klienta w Belgii. Formularze nie są wysyłane do Polski.

 

Podstawowe ulgi przysługujące podczas rozliczenia.

  • Ulga na dzieci –warunkiem uzyskania ulgi są:  dochody uzyskane w Belgii stanowiące 75% wszystkich dochodów podatnika, kwota dochodu nie przekracza kwoty wolnej od podatku w danym roku podatkowym (6130 euro brutto), dochody są wyższe od dochodów małżonki/a w Polsce
  • Ulgę na dziecko pracujące – warunkiem  jest wspólne zameldowanie z dzieckiem oraz  dochody dziecka, które nie mogą przekroczyć kwoty 3140 euro (gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim) lub 4530 euro (w przypadku samotnych rodziców
  • Ulga na niepracującą lub mało zarabiającą  żonę
  • dodatek na dzieci do lat 18
  • dodatek na żonę, która jest zakwalifikowana do trwałego inwalidztwa lub     niepełnosprawna,
  • dodatek na dzieci specjalnej troski, niepełnosprawne lub ze stwierdzonym trwałym inwalidztwem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 09/02/2024 0 Komentarze
    800+ a Kindergeld w Niemczech

    Rok 2024 przynosi znaczące zmiany w systemie świadczeń wychowawczych w Polsce, zwiększając kwotę miesięcznego dodatku na dziecko o 300 złotych. W związku z tym rodziny pracujące transgranicznie muszą zrozumieć, jak 800+ i Kindergeld będą na siebie wzajemnie oddziaływać. Dodajmy, że w Niemczech świadczenie zostaje utrzymane na poziomie 250 euro na dziecko.

     

    Dowiedz się więcej
  • 04/05/2023 0 Komentarze
    Odmowa Kindergeld dla pracowników oddelegowanych pobierających w Polsce 500+

    od stycznia 2023 roku sytuacja pracowników delegowanych przez pracodawców Polskich do pracy w Niemczech uległa zmianie względem zasiłku rodzinnego. Familienkasse wydaje  decyzje odmowne dotyczące przyznania zasiłku Kindergeld powołując się na orzeczenie Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego z dnia 01 lipca 2020 o oznaczeniach III R 22/19 oraz III R 39/18.

    Dowiedz się więcej
  • 13/01/2023 0 Komentarze
    Kinderbonus - co warto wiedzieć o tej formie wsparcia rodzin w 2023 roku.

    Wirus SARS-CoV-2 rzadko trafia już na pierwsze strony gazet, ale skutki wywołanego przez niego zastoju gospodarczego, będziemy jeszcze odczuwać przez długie lata. Aby pomóc rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej w okresie pandemii koronawirusa (choćby ze względu na utratę lub trudności ze znalezieniem pracy), rząd niemiecki wprowadził jeszcze w 2020 r. kompleksowy pakiet świadczeń Corona-Konjunkturpaket. Ważną częścią składową tego pakietu jest Kinderbonus, czyli dodatkowe pieniądze wypłacane do zasiłku na dziecko. W jaki sposób i w jakiej kwocie można uzyskać tę zapomogę? Kto jest uprawniony do jej otrzymania? Przeczytaj nasz artykuł, znajdziesz w nim odpowiedzi na te pytania!

    Dowiedz się więcej
  • 29/08/2022 0 Komentarze
    Zmiany od czerwca 2022 dotyczące przyznawania świadczenia 500+ i wpływ tych zmian na Kindergeld

    Od czerwca 2022 ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał.

    Dowiedz się więcej
  • 17/02/2022 0 Komentarze
    Czy mieszkając w Polsce można otrzymywać Arbeitslosengeld?

    Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że posiadanie stałego miejsca zamieszkania w Polsce wcale nie wyklucza możliwości korzystania z niemieckich świadczeń dla bezrobotnych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Arbeitslosengeld w takiej sytuacji? Jak wygląda procedura jego przyznawania? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

    Dowiedz się więcej
  • 13/12/2021 0 Komentarze
    Zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy w Niemczech. Jak składać wnioski? Gdzie?

    Nie wiesz czy spełniasz wymogi niezbędne do ubiegania się o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy (Krankengeld) lub jej utraty (Arbeitslosengeld)? Nigdzie nie możesz znaleźć informacji, gdzie złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych lub chorobowy w Niemczech? Poświęć chwilę czasu na przeczytanie tego artykułu, wszystko Ci wyjaśnimy!

    Dowiedz się więcej
  • 26/08/2021 0 Komentarze
    Zwrot podatku z Austrii - komu i ile przysługuje

    Jeżeli w ostatnich latach pracowali Państwo na terenie Austrii i pracodawca prawidłowo odprowadzał składki, bardzo możliwe, że istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku dochodowego. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy w niniejszym artykule – dowiedzą się Państwo z niego, kto podlega obowiązkowi rozliczenia, ile pieniędzy można odzyskać i jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

    Dowiedz się więcej
  • 29/03/2021 0 Komentarze
    500+ a Kindergeld

    Osoby pracujące w Niemczech bardzo często spotykają się z sytuacją, że niemiecka Familienkasse nie wypłaca im całości zasiłku rodzinnego Kindergeld. Czym jest to spowodowane? Jak tego uniknąć? Pierwszeństwo w wypłacie ma świadczenie niemieckie czy polskie 500+? Na te i na inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

    Dowiedz się więcej
  • 24/02/2021 0 Komentarze
    Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

    Nie da się ukryć, że niemiecki fiskus działa w sposób całkowicie odmienny w porównaniu do systemu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.

    Dowiedz się więcej
  • 27/01/2021 0 Komentarze
    Kinderbonus - co to jest, co musisz wiedzieć?

    Z uwagi na kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, niemieckie władze zdecydowały się na przyznanie dodatkowego świadczenia – tak zwanego Kinderbonus. W niniejszym artykule dowiedzą się Państwo, komu przysługuje to świadczenie, jaka jest jego wysokość i co trzeba zrobić, aby je otrzymać.

    Dowiedz się więcej
  • 23/12/2020 0 Komentarze
    Na co uważać wnioskując o zasiłek rodzinny w Niemczech?

    W ostatnim czasie otrzymujemy bardzo dużo pytań w temacie świadczeń socjalnych przysługującym pracownikom zatrudnionym w Niemczech. W dzisiejszym artykule postaramy się więc rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące zasiłku rodzinnego, czyli popularnego Kindergeldu.

    Dowiedz się więcej

Ostatnie opinie:

Bardzo polecam

Bardzo polecam, pełen profesjonalizm, miła obsługa, wszystko w jak najlepszym porządku.

Barbara - 25/01/2022

Bardzo miła

Bardzo miła i sympatyczna obsługa klienta. Polecam.

Lidia - 25/01/2022

Polecam

Polecam❤️

Martyna Kurzawa - 25/01/2022

Polecam współpracę

Polecam współpracę,jesteśmy zadowolonymi klientami od 2 lat

Agnieszka Rusinek Lewandowska - 22/06/2021

Skontaktuj się
z nami