Zwrot podatku z Austrii - komu i ile przysługuje

Jeżeli w ostatnich latach pracowali Państwo na terenie Austrii i pracodawca prawidłowo odprowadzał składki, bardzo możliwe, że istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku dochodowego. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy w niniejszym artykule – dowiedzą się Państwo z niego, kto podlega obowiązkowi rozliczenia, ile pieniędzy można odzyskać i jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

 

Zwrot podatku z Austrii – komu i ile przysługuje?

Obowiązkowi rozliczenia z austriackim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) podlegają osoby mające status rezydenta, a więc pracownicy, którzy:

  • posiadali stosunek pracy w Austrii nieprzerwanie przez 183 dni lub dłużej, a ich dochód wyniósł ponad 12 000 euro
  • albo ci, których dochody uzyskiwane w tym państwie stanowiły nie mniej niż 90% wszystkich zarobków na przestrzeni danego roku obrotowego

 

Jeżeli nie spełniają Państwo tych warunków, to nic straconego – osoby nieposiadające statusu rezydenta mogą uzyskać zwrot podatku z Austrii korzystając z opcji dobrowolnego złożenia deklaracji. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli zdecydują się Państwo na dobrowolne złożenie rozliczenia L16, to nawet w przypadku stwierdzenia niedopłaty, Finanzamt po prostu odrzuci wniosek i nie będzie domagał się uregulowania brakującej kwoty. Nic więc nie ryzykujemy, a możemy naprawdę sporo zyskać – ile dokładnie? O tym w dalszej części artykułu!

 

Jaka jest kwota zwrotu podatku z Austrii i od czego zależy jej wysokość?

Na zwrot w maksymalnej wysokości, czyli 100% kwoty odprowadzonej przez pracodawcę, mogą liczyć osoby, których dochody w danym roku obrotowym nie przekroczyły 11 000 euro. Tyle właśnie wynosi bowiem górna granica kwoty wolnej od podatku. Jak można się dowiedzieć z oficjalnej strony tamtejszego Finanzamtu, wysokość zwrotu nadpłaconego podatku wynosiła w 2021 r. średnio aż 1069 euro.

 

Kwota ta może jeszcze wzrosnąć, jeżeli kwalifikują się Państwo do skorzystania z poszczególnych ulg. Istnieje choćby możliwość otrzymania ulgi na dzieci (na jedno dziecko 494 euro, dwoje – 669 euro, każde kolejne +220 euro) czy odliczenia kosztów dojazdu do pracy. Koszty te należy jednak odpowiednio udokumentować, np. załączając do wniosku bilety.

 

Jeżeli nie chcą się Państwo samodzielnie zmagać z wszystkimi tymi formalnościami, chętnie pomożemy. Wystarczy się z nami skontaktować!

0
Feed

Zostaw komentarz